nech šlak trafí takýto štát aj s tými, čo ho riadia

Autor: Ján Derďák | 17.4.2015 o 9:23 | Karma článku: 12,82 | Prečítané:  2483x

Takýto výraz som včera započul zo skupiny diskutujúcich občanov. A dokonca, na prekvapenie boli v zrelom veku. A dokonca pred krčmou, teda pivárňou.

A tak ma napadlo. Však je to vlastne aj pravda.  Pri konfrontácii dnes a denne.  V čase správ stačí poriadne počúvať. A závery? No skúsim:

 • Neschopnosť  spravovať zdravotníctvo – stačí počúvať tie nehoráznosti a neschopnosť správcu štátu. Dennodenne.  A výsledky sa trvale zhoršujú! A je iba otázkou času, kedy „prasknú“  ďalšie nemocnice a iné ústavy. A navyše (aj) súčasný minister sa správa tak, ako by nemal žiadne kompetencie. Ani schopnosti a ani možnosti. A „národ“ je ticho.
 • Neschopnosť  riadiť  energetickú politiku v prospech občanov, jednoducho povedané – ceny elektriny máme vlastnou zásluhou, neschopnosťou správcu štátu najvyššie široko-ďaleko. Ani minimálna logika nepustí. A sľuby nie sú ceny. A národ je ticho.
 • Nejaký štátny tajomník  obhajuje súčasnú dôchodcovskú politiku takým spôsobom, že to zrejme nepochopil ani on – trepal v nedávnych sobotných dialógoch dve na tri. Ešteže nedokáže vláda naplánovať, nariadiť  pôrodnosť – až vtedy by ich výpočty sedeli.
 • Ceny benzínu. Hlavne „zásluhou“ spravovania štátu sú najvyššie všade naokolo. Alebo to nie je pravda?
 • Podpora zamestnanosti. Hlavne zásluhou legislatívy štátu (a za to je zodpovedný iba parlament) môžu existovať pomery a la Široký a  ožobračovanie malých podnikateľov v priamom prenose a dokonca s obhajobou  premiérom – vraj chudák Široký podpísal zmluvy takmer po nátlaku,  aj keď  vopred vedel, že nebude platiť svojim subdodávateľom.  A vraj „správcovia štátu“ vytvorili 20, 30, alebo hoci aj päťdesiat tisíc ..... čo si má o tom človek myslieť, keď  iba minulý rok odišlo za prácou za hranice 130 tisíc. Logicky, že trepú! A že iba hlupáci to môžu veriť.
 • Schránkové firmy, ako vyžierači Slovenska. Táto parazitická huba sa rozšírila takmer od začiatku vzniku štátu, ale priam obludné rozmery nadobudla za posledné dve ficoobdobia a vrcholí dokonca aj verejnou obhajobou tých „správnych“  schránkových firiem zo strany „fírera“. A jeho nohsledov. Už sám tento stav je hanbou. Štátu, správcu  štátu – aj jeho voličov. Vraj za nesvojprávnosť šéfa Váhostavu pri podpise zmluvy zodpovedá nejaký vtedajší minister.  Dnes som cestoval nejakým vlakom a na podlahe sediac nejaký pripitý chudák obhajoval, že Fico mu zdvihol dôchodok preto má pravdu. Od toho by som to čakal, ale od fíhrera SMERU? Takú primitívnosť?
 • Aj  doslova prisprosté vymýšľanie  ďalšej formy dane ukazuje, ako sa dá pokračovať v rozvojovej politike – vid nejaké licencie pre podnikateľov.  S jediným účelom - aby mali vo vláde na rozdávanie. Rovnako presvedčenie vlády, že ona vyrába rast hospodárenia je a bude totálny nezmysel. Rast je iba zásluhou výrobných a obchodných spoločností – napriek vláde.
 • Podpora športu. Kde načrieme tam to smrdí. Priamo, alebo nepriamo. Keď chceme vidíme. Keď nechceme radšej nadávame – pochopiteľne na športovcov.
 • Zdecimovaná bojaschopnosť armády. A dokonca sa to môže brať aj ako úmysel.
 • Morálne a eticky zruinované súdnictvo vyhovujúce iba vládnej moci, nie občanom.
 • Trvalé kroky správcu štátu (teda pochopiteľne vlády) na paralyzovanie školstva.
 • Výsmech riadenia  spravovania a budovania cestnej siete. Samý tunel  a pritom skoro žiaden nevidno.
 • Korupcia  jak sviňa.  A vyzerá to tak, ako by práve to bolo cieľom správcu štátu.
 • Najhoršia poľnohospodárska politika nášho štátu v EU.
 • A tak je na mieste konštatovanie: do čoho načrie (aj) hlavne táto vláda, to smrdí. Dokonca ešte aj z rozdávania si urobila biznis. Ešte, že  ľud, teda jeho veľká časť vo svojej naivite  drží  jej červený  prápor neomylnosti. A dávno ľud zabudol, že ktokoľvek  ho oklame nemal by už mať jeho  dôveru.  Nikdy! Ale politici sa tvária, že to všetko je vlastne fajn. Že je to dokonca lepšie, ako sa čakalo. Že je to lepšie pre občanov.
 • Možno, že niekto z nich, kto má nejaké božie schopnosti vidieť si ďalej od nosa aj vidí nejaké koncepčné plusy aj rozvojového a strategického charakteru. Ja nie! A nie za celú dobu ich – jeho bašovania.

 

Ale je tu jeden vážny obhajovací argument slovenskej prízemnej sociálnej politiky:  veď (aj) dôchodcovia sa môžu terigať vlakom zadarmo kdekade po Slovensku a štát môže dokonca vykazovať  - vraj rastie počet cestujúcich turistov. A správcovia štátu sa tvária, ako „svätý za dedinou“ – rovnako ako tisícky ich prívržencov, ktorí sú slepý a hluchý. Ako môže niekto velebiť  akéhokoľvek správcu štátu za to, že nemorálne hospodári s prostriedkami občanov -  to je pre normálnu spoločnosť úplne nepochopiteľné. Aj preto, že doslova celý  „zdroj“ štátu tvoríme z našich daní. My všetci. 

 

P.S.

- Pod pojmom Správca štátu je úplne logicky myslená ficopartaj – v súčasnosti.

- A mám ešte jeden návrh: nech sa Smer spojí s cirkvami a nech oficiálne rozdáva a pomáha – ale zo svojho!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?