Referendum

Autor: Ján Derďák | 1.2.2015 o 13:19 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  710x

Dosť sa o tom hovorí. A všetko je veľmi zvláštne. Objavujú sa rôzne vyhlásenia ľudí, ktorí sú aj autoritou – čo si myslia, to aj povedia a objavujú sa ľudia, ktorí napriek  situácii nie sú schopní formulovať svoj názor. Aj ľudia, ktorí súčasnú, doslova nechutnú situáciu vedia rafinovane zneužívať.  A nie sú to iba politici. V celej tej súvislosti ma napadá niekoľko veľmi spletitých otázok:

  1. Sú skutočne toto tie najdôležitejšie problémy súčasnosti, súčasnej rodiny, alebo je to iba zásterka v komplikovanej hre niekoho? Čo to je rodina a na čo je táto inštitúcia? Čo má za cieľ vlastne rodina? A prečo sa rozpadá? A prečo sa „zodpovední“ nezaujímajú o rodinu komplexne? A prečo odrazu tento čiastkovýzáujem?

  2. Je toto to najnebezpečnejšie pre zdravý vývoj dieťaťa, alebo je to iba zásterka v komplikovanej hre niekoho?

Ako posudzuje a hodnotí celá naša spoločnosť OCHRANU detí v súčasnej dobe, kde hrozia podstatne väčšie nebezpečenstvá? Skúsim spomenúť aspoň hlavné problémy:

- Ochranu detí pred zneužívaním detí spoločnosťou – tým, že štát a niekto nerobí výchovne skoro nič pre zlý vplyv médií, aj iných spoločenských a civilizačných faktorov sa nemusí riešiť?

- Reklama, internet, okolie, aj narušení dospelí jedinci,  štát, aj, áno aj školský systém -  tým, že všetky tieto zlé vplyvy dovoľuje aplikovať na psychický systém detí sa nemusí riešiť?

- Týranie detí - je podstatne, podstatne viac skutočných prípadov fyzického aj psychického týrania, aj od okolia, aj od rodičov, ako nejakého (zatiaľ) teoretického možného osvojovania. Aj tu sú kdejaké „skupiny“  -  ticho, alebo efektívne ticho!

-  Slabý, málo efektívny systém opatrovania detí bez pomoci ( v domovoch). Prečo trpia tieto deti, ktoré doplácajú na súčasné chyby rodiny? A ešte nie sú ani (pochybne a teoreticky) divne osvojené. Zase nikto nedvíha naplno hlas. Žiadna strana, alebo inštitúcia.

-  Prečo nejaká  politická moc zásadne neiniciuje takú zmenu školského systému, ktorý by lepšie vychovával  k morálke, etike, zodpovednosti (aj rodičov aj deti!) a vzťahu k spolužitiu?

- Prečo nikto v tomto štáte neiniciuje prevýchovu dospelých  k základným hodnotám zodpovednej výchovy detí a mládeže aj v rodinách. Korupčnícky štát sa sústreďuje iba na vlastné fetišistické obohatenie hodnotami, ktoré vlastne nemajú skoro nič spoločné so zodpovedným vzťahom k výchove detí a novej generácie.   

- Čo má najväčší význam pre manželstvo?  Vzájomná úcta, rešpekt a vzájomná zodpovednosť.   Kto a ako to presadzuje, keď je rozvodovosť, ako výsledok, taký, aký je? Aká je mobilizačná sila, rôznych hnutí, alebo náboženských spoločenstiev? Alebo štátu?  A samotný vzťah manželov navzájom – s dopadom na manželstvo. Ani tu nikto nič. Kto rieši nejakú cestu pre manželov, aby rozvodovosť nebola päťdesiat percentná  (a pozor – tu sú štatisticky evidované iba rodiny, ktoré uzavreli manželstvo a tým je to „percento“ predpokladám, že ešte nižšie?  Alebo nie a je to nejako inak?

- Je riešená zamestnanosť žien, matiek v tomto štáte lepšie, ako v ktoromkoľvek štáte na západ od nás, alebo nie?  A ako sa na tom podieľa štát, alebo strana, ktorá participuje na terajšom referende.

- Kto rieši v tomto štáte problém morálky národa, alebo presnejšie rodiny? Štát? Mal by!  Minimálne svojimi zákonmi. A dodržiavaním. Alebo verejnoprávne aj súkromné médiá svojou tvorbou? Alebo nejaká politická strana? Alebo nebodaj niektorá z cirkví?  Lebo podľa skutočného výsledku všetci všetko nechali iba na toho najvyššieho.

- A čo problém týrania žien, alebo možno výnimočne aj mužov  v tomto „božom“ zväzku. Kto sa zaujíma o tento problém?  Iba polícia, ako represívny orgán? Alebo aj niektorá iná skupina aktivistov. Alebo môžem spomenúť  aroganciu v manželských vzťahoch. Niekto ju ovplyvňuje (aj v súvislosti s extrémnou rozvodovosťou!) – a štát a kdekto, podľa výsledku veľké nič. Čo urobila, tá „rodinná“ politická strana  v záujme rodiny ( a dajme tomu, aj keď sa aj niečo nepodarilo – čo sa môže stáť) aby sa niečo zlepšilo? A som pri závere svojej „reči“. Má niekto a niekde a niekedy ozajstný záujem o zmenu tých „pažravých“, upachtených a časovo kritických pomerov (keď rodičia zo známych, aj objektívnych dôvodov nemajú čas na rodinný život v rodinách)?  Alebo je ľahšie vymýšľať a  hľadať preferenčné body pre vlastné ciele?

Mne toto chýba. Na to, aby rodiny mohli fungovať v plnom slova zmysle.  A som presvedčený, že sa to dá.  A to by určite obdivovala celá „únia“.  A súčasná situácia mi tak trochu pripomína situáciu z rokov spred  trištvrťestoročia. Aj tam začala nejaká slovenská väčšina ceriť zuby na nejakú menšinu. A tam - a aj tam, určite šlo iba o profit - zisk nejakej skupiny. Tu? Ešte nevieme.

A na záver ešte citujem z nejakého rozhorčeného blogu: ...aj naše Slovensko potrebuje rýchlu pomoc, hoci je v EU. Morálny život je ohrozený, je tu útok na rodinu. Nečestnosť, korupcia a zlodejstvo rozsieva nenávisť.... koniec citátu. A končím s otázkou:  kto to má, ako teda napraviť? Tí istí, ktorí to spôsobili? Alebo doteraz nič neurobili, alebo boli ticho? Tí, čo iba sem tam vykrikujú, majú rovnakú zodpovednosť a vinu,  ako tí čo to spôsobili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?