reklama

Úsmevný rozvoj cestovného ruchu. Sme na konci v EU.

Pred pár dňami sa objavila zaujímavá štatistika. Dotýkala sa cestovného ruchu. nechcem sa tu však venovať jednotlivým detailom problému - to niekedy inokedy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V tej správe sa hovorilo o návštevnosti jednotlivých štátov EU. Vo všetkých štátoch návštevnosť rástla. Vo všetkých. Iba u nás, ako v jedinom štáte klesala. Nechcem tu spomínať jednotlivé detaily tohto problému. To niekedy inokedy. A čo naši politickí „odborníci“ a aj štátni „cestovno-ruchový“ odborníci ? Všetci, takmer do jedného začali unisono „vyspevovať“, že vlastne všetko je v poriadku. Dokonca, že to je aj dobre. To, že nás všetci títo odborníci ( ozaj, je potrebné si uvedomiť, že tí všetci sú platení z našich daní ... ) idú presviedčať, že je všetko v poriadku, že výsledky sú nejaké nedorozumenie a že ešte do konca roka..... bla, bla, bla. Aj tieto jalové reči sú podobné, ako skoro všetko v tomto štáte. Darí sa nám znižovať nezamestnanosť, vybavujeme zamestnanie pre tisícky ľudí ..... a podobné vyjadrenia, nemôžu zastrieť oči nikomu, kto chce počítať. Však stačí si správne klásť otázky, napríklad nasledovného charakteru:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Koľko našej mládeže muselo odísť do zahraničia – hlavne pre robotu? Sto, dvesto, tristotisíc?

  2. Koľko našich starších spoluobčanov muselo ísť na predčasný dôchodok?

  3. Koľko občanov si pokazilo rodinné vzťahy práve pre nezamestnanosť a neschopnosť nájsť si, vlastne akúkoľvek prácu? A drístanie, že v Bratislave je roboty ... je reálne scestné. Aj prakticky. Toto je o štáte, nie o niekoľkých doslova vybraných regiónoch.

  4. Koľko občanov bolo vyradených z evidencie aj preto, aby počet nezamestnaných klesol?

  5. Koľko našej mládeže radšej odišlo študovať do zahraničia? A koľko z nich sa vráti?

  6. Koľko našich občanov muselo odísť na invalidný dôchodok hlavne pre problémy vyvolané , súvisiace so stratou zamestnania?

  7. Koľko ľudí doslova iba prežíva? A tu nemyslím „neprispôsobivých“. A nie sú schopní ani napríklad dať si do poriadku chrup?

To je iba niekoľko zrelých otázok, na ktoré vám politici s plnou vážnosťou v hlase a s oduševneným výrazom v tvári budú chcieť dávať takú odpoveď, že budete možno schopní si myslieť, že je to vlastne dobré. A že to tak má byť. Zásadný problém nie je ten, že nám politici a najviac terajší, nehovoria pravdu, teda klamú, ale to a jedine to, že sú spoluobčania, ktorí im veria. Ale vrátim sa k TURISTIKE a k zavádzaniu, že vraj nie sme na tom najhoršie v EU:

  1. Vraj štát podporuje rozvoj turistiky. Hlúposť. Sme poslední!

  2. Vraj štát vytvára podmienky. Kde idú tie „podmienky? Sme poslední!

  3. Vraj štát poskytuje prostriedky na rozvoj. Akými cestami? A kde sú? Sme poslední!

  4. Vraj štát vytvára imidž – vytvára povesť Slovenska, ako turistickej destinácie, ktorú treba vidieť. Nie je celá doterajšia koncepcia zopsutá? Sme poslední!

  5. Vraj štát zabezpečuje aj eurofondy na rozvoj turistiky. Komu a ako? Sme poslední!

  6. Vraj štát povytváral kdejaké SÁRIÁ na podporu... Sme poslední!

  7. Vraj štát podporuje oblastné OOCR-ky. Sme poslední!

  8. Vraj „štát v štáte“ riadi štát tak, aby turisti mali záujem sem prísť. Sme poslední!

  9. Vraj „štát“ riadi štát tak, aby turisti mali dôveru v štát do ktorého idú, chcú prísť. Sme poslední!

Sme poslední a politici nechcú vidieť, že je to výsledok hlavne ich práce. Sme poslední a občania majú problém pochopiť, že byť poslední nie je česť, ale prejav neschopnosti. Sme poslední a naprávať to chcú presne tí istý, ktorí to doviedli až na ten koniec. Sme poslední a máme problém to pochopiť a ešte väčší problém to „napraviť“. Vyzerá to tak, že ešte dlho na „výslní“ ostaneme. A dokonca podobný scenár vidíme aj v iných odvetviach. Stačí sa pozerať. A neorientovať sa podľa svojich predstáv o realite, ale orientovať sa podľa reality. A ešte tomu dávať aj punc volebného zvelebovania. Ešte niečo:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Rozvoj cestovného ruchu nie je , keď na popradskom letisku pristane o päť, desať, sto lietadiel z Ruska naviac a prežerú v alkoholickom opojení , čo sa dá. A tatranskí hotelieri sú vo vytržení. Príkladov? Dosť už aj bolo popísaných.

  2. Rozvoj cestovného ruchu nie je, keď turistom ideme ukazovať iba naše veľhory a hlavné mesto, ale po ceste vidia ten skutočný život, alebo ich do „ich štátu“, teda nášho ani nepustíme. Príkladov - tiež habadej.

  3. Rozvoj cestovného ruchu nie, je keď turista príde a po pár hodinách mu šlohneme auto a súdy nie sú schopné fungovať tak, aby on aj napriek tomu mal dôveru a prišiel aj druhý krát.

  4. Rozvoj cestovného ruchu zásadne nie je forma hyenizmu poniektorých z tých čo chcú žiť z rozvoja turizmu. Príkladov? Tiež už sa popísalo veľa!

  5. Rozvoj cestovného ruchu nepodporíme tým, že si budeme myslieť, že návštevníkovi bude stačiť vidieť iba naše vychytené destinácie – to bude vždy iba korešpondovať s doterajším trendom (poslední!), ale štandard musí byť schopnosť vidieť ponúknuť celý štát ako cieľovú destináciu. A to už, v súčasnej „hviezdnej konštelácii“ je nemysliteľné. Napriek tomu, že to ktorýkoľvek štát EU dokáže zvládnuť, my, ako vidíme - nie.

Ján Derďák

Ján Derďák

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

svet okolo nás je dosť zložitý. Niekedy zábava, radosť, niekedy plač, niekedy zamyslenie, ktoré ma inšpiruje vyjadriť svoj názor na spoločnosť v ktorej žijem. Rád sa pozriem na rôzne faktory, ktoré kvalitatívne ovplyvňujú náš život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu