A znovu voľby. Zase bude prekvapenie?

Autor: Ján Derďák | 7.5.2014 o 21:40 | (upravené 7.5.2014 o 21:49) Karma článku: 13,45 | Prečítané:  519x

      A tak už  zopár týždňov  mame nového  prezidenta. Chvalabohu. Tento, zvolený kandidát  aspoň nie je po voľbách až dlhodobo chorí.  Niežeby pošta bola na vine, ale, tak ako kdekade v tomto štáte etika a s ňou spojená morálka robí problémy doterajšiemu „starému“ odpovedať na ponuku novozvoleného prezidenta.

No, ale ešte nejaký ten týždeň už musíme vydržať a potom to už bude, aspoň dúfam nie o demencii, senilite a podliezavosti. Ale jedna vec je istá. Ďalšie voľby klopú na dvere. Zase sa ideme predvádzať – tentoraz ideme delegovať do Bruselu. Teda voľby  a štát – akože štát, lebo zhruba 10% by nemalo stáť  ani za slovo. Ale napriek tomu mi nedá aspoň zopár slov.  KANDIDÁTKY: nech to beriem z akejkoľvek strany  je fakt, že v slovenskej spoločnosti niečo smrdí v celom volebnom systéme. Objavujú sa  tu také s prepáčením neduhy, ktoré sa v bežnej demokracii sa neobjavujú.  Je to niečo podobné, ako kdejaké infekčné choroby v osade na rozdiel od bežnej starostlivosti v ostatnej spoločnosti . U nás, čo sa týka volebného systému je to ako v tej osade, princípy rovnaké ako v iných štátoch, prevažne tých západnejších, ale výsledok – blbší.  Celým naším všeobecným volebným systémom sa ako červená niť tiahne hádam pozostatok   komunizmu v nedávnej minulosti a náboženských koreňov v dávnejšej minulosti, keď v oboch bol občan „správny“  jedine vtedy, keď veril, že pre neho to najlepšie robí iba taká aj onaká vrchnosť a on jej musí jednoznačne veriť. A teraz k eurovoľbám:  Je to v poriadku, keď na také, dajme tomu významné miesta dokážeme zvoliť niekoho, komu stačí:    Mať nulové  skúsenosti s prácou pre štát a teda pre ľudí?    Mať  iba na plagáte kvalitné zuby a úsmev?  Mať vyvinuté schopnosti robiť iba pre seba?

Doteraz som nepostrehol vyjadrenie ktoréhokoľvek kandidáta na poslanca EU, ako diskutoval a presadzoval záujmy štátu. Zdá sa že skôr to utajoval. A keď už tak presadzoval záujmy skôr vlastné

Však posúďme: kandidujú aj nejaké doterajšie europoslankyne : Monika Smolková aj Katarína Neveďalová. Ako reprezentovali Slovensko doteraz tieto  doterajšie europoslankyne. Pozná to niekto?

Ďalšia skupina: Maňka, Ševčovič, Záborská – odborníci na všetko, aj na hokej a vrece zemiakov a tiež nevieme čo robili pre štát.

Tí ostatní doterajší poslanci: Flašíková, Zala, Kozlík, Kukan –  vieme iba to, že tam  boli. A pani Mária sa vyznamenala pri smrti pápeža.  Alebo tí ľudia nevedia, ako sa obhajujú záujmy štátu, ktorý ich tam „delegoval“?

A čo tak voliť mládatá – trebárs do 30, ktoré nemajú, technicky nemôžu mať takmer žiadne overené a potvrdené a známe životné a morálne skúsenosti a viditeľný výsledok, že sa dokážu zachovať charakterne – pre štát.  Od 24 do 28 rokov študenti, doktoranti, lektorky, raper,  alebo 27 ročný riaditeľ nejakého úradu. To sú ambície! Alebo pomýlené hodnoty, ktorých je v tejto dobe už viac, ako dosť.

Som prípadne ochotný dať svoj hlas  človeku, ktorý sa aj doteraz motal v politike a ktorý ma presvedčí, že po zvolení sa vzdá svojho iného poslaneckého, alebo županského mandátu

Som ochotný dať svoj hlas niekomu, keď budem poznať jeho postoje, názory a ciele v prípade zvolenia a bude hodný dôvery ľudí

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?