Naše zdravotníctvo, alebo starostlivosť štátu o ľud

Autor: Ján Derďák | 16.5.2013 o 9:54 | (upravené 16.5.2013 o 9:59) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  636x

Podľa predstaviteľa Združenia nemocníc ide na platy zamestnancov nemocníc približne sedemdesiat  percent z platieb zdravotných poisťovní. Z tých zvyšných cca 30 percent ide, by malo ísť, na prevádzku, zvyšovanie úrovne zdravotnej starostlivosti,  nové investície, náklady na údržbu a technický stav majetku...... a výsledok je taký ako je. A podľa vývojovej krivky bude ešte horší.

Zdravotníctvo, obrana, školstvo, súdnictvo postihnuté hádam prašivinou, prokuratúra ..... skoro všetko! Divoká situácia. Z hľadiska občanov a hlavne ich budúcnosti  katastrofálna.

Keď k tomu prirátame vyššie spomenuté kolapsové stavy v rezorte obrany, v školstve, súdnictve .... človek sa pýta načo vlastne tento štát má. A čo je to za štát, ktorý nemá na nič? Štruktúra hospodárstva je taká aká je, prakticky so štruktúrou, akú nemá hádam ani jeden štát v EU, daňové úľavy, štruktúra platcov daní, vyslovené zameranie na výrobu pre zahraničie a s tým spojené daňové úľavy,  zárobky vlastnou hlavou a úplný systém (systém, nie náhoda) neplatenia daní, zneužívanie a „presúvanie“ všetkého čo sa dá, môže, aj nedá,  dáva pomerne jasnú odpoveď prečo nie je skoro na nič.

A tu sa dostávam k trom obsahovo odlišným pojmom, ktoré priamo súvisia so správou štátu:

Záujem o dobro štátu.

Záujem o dobro občanov. Jednotlivcov.

Záujem o starostlivosť o ľud, ako celok, národ.

Každý s aspoň trochou vedomostí o zákonitostiach riadenia nejakej skupiny ľudí, štátu, regiónu, obce, alebo jednoducho rodiny,  musí uznať, že na súčasné pomery Slovenska sedí ten prostredný záujem ako uliaty. Ten prvý a tretí „záujem“ proste neexistuje.

Alebo. Jedine ten druhý „záujem“ dovoľuje aj rozkrádanie, korupciu a obohacovanie jednotlivcov na úkor štátu a ľudu. Národa (a národností) tejto republiky, kde na nič nie sú peniaze.

Jeden z posledných príkladov je z nedávnych dní. Pohreb bývalej britskej premiérky.  Jej politika priniesla jednoznačné dobro pre Veľkú Britániu. Pre štát, ktorý sa predtým potácal takmer nad priepasťou. To, že „vyskakovali“ nejaký odborári – to z hľadiska fungovania štátu je, bolo nepodstatné. A vývoj v nasledujúcich rokoch to potvrdil.  Strhnutie štátu do priepasti ako ukazujú súčasné prípady – Grécko, Cyprus a ostatné stredozemné štáty, aj vrátane Rumunska a Bulharska  to iba potvrdzujú tiež.

Však už tá prvá podstata – Slovensko je, ako jeden z mála štátov v EU, poviem to jednoducho „plusový“ – a peňazí nieto. Na nič. A ešte navyše štát siahol, zobral aj dôchodky  z druhého piliera, a berie, snaží sa aj keď blbo brať z eurofondov, drží aj ceny „benzínov“ hádam úmyselne vysoko, aby bola aj vysoká daň  .... takto by sa štát správať jednoducho nemal. Problém je ten, že v tomto štáte nie je sila, ktorá by pohla v skutočnosti normálnou zmenou.

Všetci v „štátnych pilieroch“ robia iba to čo chcú, nie to čo by mali. Ešte aj šéfovia odborov sa vyjadrujú k problematike riadenia štátu – a v nejakej tripartite spolurozhodujú. Grc!

Raz, niekedy dávno, vtedy ešte len budúci americký prezident Thomas Jefferson napísal a ja to parafrázujem na dnešnú slovenskú dobu a Slovákom: „.... predpovedám (Slovákom) šťastnú budúcnosť,  ak zabránia vláde, aby mrhala úsilím ľudu pod zámienkou, že sa oň (o ľud­­!) stará.... „

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?