Naše zdravotníctvo, alebo starostlivosť štátu o ľud

Autor: Ján Derďák | 16.5.2013 o 9:54 | (upravené 16.5.2013 o 9:59) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  624x

Podľa predstaviteľa Združenia nemocníc ide na platy zamestnancov nemocníc približne sedemdesiat  percent z platieb zdravotných poisťovní. Z tých zvyšných cca 30 percent ide, by malo ísť, na prevádzku, zvyšovanie úrovne zdravotnej starostlivosti,  nové investície, náklady na údržbu a technický stav majetku...... a výsledok je taký ako je. A podľa vývojovej krivky bude ešte horší.

Zdravotníctvo, obrana, školstvo, súdnictvo postihnuté hádam prašivinou, prokuratúra ..... skoro všetko! Divoká situácia. Z hľadiska občanov a hlavne ich budúcnosti  katastrofálna.

Keď k tomu prirátame vyššie spomenuté kolapsové stavy v rezorte obrany, v školstve, súdnictve .... človek sa pýta načo vlastne tento štát má. A čo je to za štát, ktorý nemá na nič? Štruktúra hospodárstva je taká aká je, prakticky so štruktúrou, akú nemá hádam ani jeden štát v EU, daňové úľavy, štruktúra platcov daní, vyslovené zameranie na výrobu pre zahraničie a s tým spojené daňové úľavy,  zárobky vlastnou hlavou a úplný systém (systém, nie náhoda) neplatenia daní, zneužívanie a „presúvanie“ všetkého čo sa dá, môže, aj nedá,  dáva pomerne jasnú odpoveď prečo nie je skoro na nič.

A tu sa dostávam k trom obsahovo odlišným pojmom, ktoré priamo súvisia so správou štátu:

Záujem o dobro štátu.

Záujem o dobro občanov. Jednotlivcov.

Záujem o starostlivosť o ľud, ako celok, národ.

Každý s aspoň trochou vedomostí o zákonitostiach riadenia nejakej skupiny ľudí, štátu, regiónu, obce, alebo jednoducho rodiny,  musí uznať, že na súčasné pomery Slovenska sedí ten prostredný záujem ako uliaty. Ten prvý a tretí „záujem“ proste neexistuje.

Alebo. Jedine ten druhý „záujem“ dovoľuje aj rozkrádanie, korupciu a obohacovanie jednotlivcov na úkor štátu a ľudu. Národa (a národností) tejto republiky, kde na nič nie sú peniaze.

Jeden z posledných príkladov je z nedávnych dní. Pohreb bývalej britskej premiérky.  Jej politika priniesla jednoznačné dobro pre Veľkú Britániu. Pre štát, ktorý sa predtým potácal takmer nad priepasťou. To, že „vyskakovali“ nejaký odborári – to z hľadiska fungovania štátu je, bolo nepodstatné. A vývoj v nasledujúcich rokoch to potvrdil.  Strhnutie štátu do priepasti ako ukazujú súčasné prípady – Grécko, Cyprus a ostatné stredozemné štáty, aj vrátane Rumunska a Bulharska  to iba potvrdzujú tiež.

Však už tá prvá podstata – Slovensko je, ako jeden z mála štátov v EU, poviem to jednoducho „plusový“ – a peňazí nieto. Na nič. A ešte navyše štát siahol, zobral aj dôchodky  z druhého piliera, a berie, snaží sa aj keď blbo brať z eurofondov, drží aj ceny „benzínov“ hádam úmyselne vysoko, aby bola aj vysoká daň  .... takto by sa štát správať jednoducho nemal. Problém je ten, že v tomto štáte nie je sila, ktorá by pohla v skutočnosti normálnou zmenou.

Všetci v „štátnych pilieroch“ robia iba to čo chcú, nie to čo by mali. Ešte aj šéfovia odborov sa vyjadrujú k problematike riadenia štátu – a v nejakej tripartite spolurozhodujú. Grc!

Raz, niekedy dávno, vtedy ešte len budúci americký prezident Thomas Jefferson napísal a ja to parafrázujem na dnešnú slovenskú dobu a Slovákom: „.... predpovedám (Slovákom) šťastnú budúcnosť,  ak zabránia vláde, aby mrhala úsilím ľudu pod zámienkou, že sa oň (o ľud­­!) stará.... „

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?