Vznik Slovenska 1992/93

Autor: Ján Derďák | 11.1.2013 o 13:21 | (upravené 11.1.2013 o 17:48) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  325x

Všimol som si. Pokojne a dôstojne oslavovala, teda podľa prázdnych fľašiek akože oslavovala určitá časť , hlavne mladších občanov Nový rok, alias vznik nášho štátu (ale vlastne aj ten predchádzajúci bol náš. Alebo nie?).

Zároveň je úplne logické, že pri slávnostnom zvelebení každý z oboch premiérov v minulo týždňovej diskusii sa snažil pridať k už známemu faktu existencie dvoch štátov svoje pohladenie (sa).

Ale!

Chcem spomenuť jeden moment z toho všetkého. Vtedy aj teraz ohromne dôležitý:

Nie, či to bolo vtedy, v roku 92 dobré, alebo prípadne menej dobré, alebo zlé riešenie. Nejdem ani meditovať, ako by bolo, keby. Žiadne keby! Je tu , sme tu a teraz.

To mimoriadne dôležité, dá sa povedať existenčne dôležité pre Slovensko je niečo úplne iné.

To, čo bolo na celej záležitosti podstatné – bolo to, že vtedy dvaja predsedovia vlády, Mečiar a Klaus iba vďaka vtedajšiemu zvoleniu vo voľbách boli schopní, napriek tomu, že vo voľbách nedostali mandát na žiadne porciovanie – a teraz, po tých rokoch, sa to ukázalo ako fakt – iba v záujme získania moci a vlastným neskrotným politickým ambíciám rozdeliť štát a (!!!) nikoho sa na to nepýtať. Ako precedens to bolo zrejme predzvesťou správania sa „vládnych hrdinov“ a podľa mňa hlavne na Slovensku v rokoch nasledujúcich. Robiť, ani nie hocičo, ale robiť čokoľvek, čo ich napadne a to zdôrazňujem - v ich vlastnom záujme. Iba v ich záujme. To, že práve o to išlo, potvrdzuje potom ten následný proces. A vlastne až doteraz.

Nakoniec jeden z tej rozdeľujúcej kliky, tej Slovenskej bandy je tu ešte aj teraz. Celkom hore. Teraz je však už skôr iba na smiech a smiech cez slzy.

To, že pre taký doslova existenčný krok nebol rešpektovaný názor, stanovisko občianstva, občanov, nemá hádam v takzvanom civilizovanom svete obdobu. A to, že sa taký krok predsa podaril, aspoň podľa doterajších kritérií, nič nemení – nie na podstate kroku – to je úplne zjavné, ale na tom nasledujúcom procese, ktorý Slovensko, ako štát urobilo. To, že to nedopadlo ešte  vôbec najhoršie, ba skôr dobre nič nemení na podstate toho kroku pôvodného. A následok vtedajšieho rozdelenia? Pochopenie vládnych politikov, že beztrestne môžu vlastne všetko. Rozkrádať, klamať a finančne, morálne a psychologicky ešte viac decimovať štát a psychiku občana už od začiatku spokojne zalezeného do ulity možno vlastnej nevedomosti.

Dnes už aj súčasné vlády aj občianstvo majú teraz úplne iné priority. Ide iba o možnosť uvedomenia si. Občianstvo si ani vtedy neuvedomilo, a nakoniec aj teraz mu to je prevažne jedno, že na taký dôležitý krok myslím si, že za posledných dvadsať rokov najdôležitejší, bolo občianstvo pre politikov iba, prepytujem handra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?