Nedeľné poludňajšie rozprávkovanie, alebo výnosnosť prvého piliera

Autor: Ján Derďák | 15.9.2012 o 14:18 | (upravené 15.9.2012 o 14:26) Karma článku: 12,80 | Prečítané:  851x

Pri poslednom nedeľnom obede som sa náhodou nazapočúval do diskusie, v tomto prípade tam bola téma dotýkajúca sa dôchodkového systému. Aj to by som si ani nebol všimol, keby som odrazu nezapočul slová, ktoré mi vyrazili dych. Slová, ktoré viac-menej potvrdzujú fámu, že niektorí docenti práv neovládajú matematiku a o ekonomike ani nevravím.

Nejaký docent práv, v súčasnosti v pozícii premiéra tam oponentovi do očí otrieskaval argument, že vraj Sociálna poisťovňa zhodnocuje dôchodky. A vraj preto, že  s týmito prostriedkami lepšie hospodári.

Na začiatok si dovolím upozorniť niektorých čitateľov, že dôchodkový systém je u nás v podstate taký, že vždy „terajší“  vkladatelia, to jest tí, ktorý platia do tohto systému sa skladajú na dôchodky tým súčasným poberateľom dôchodkov a ten systém bude rovnako fungovať, dá sa povedať vždy v budúcnosti. Pokiaľ sa nezmení. Zhrnúc - v štáte má takzvaný prvý pilier jednoznačne funkciu iba jednoducho povedané vyberať sociálne dávky a prerozdeľovať ich dôchodcom. Nič viac. Nikdy nič neakumuloval, technicky, vzhľadom na vývoj obyvateľstva nikdy nemôže hospodáriť tak, aby vytváral zisk. Vždy bude  odkázaný na štát a jeho príjem – dane a odvody, ktorými, pokiaľ bude chcieť štát udržať súčasný systém bude vždy viac a viac a viac dotovať. Až, vzhľadom na demografický vývoj príde čas, keď to fungovať nebude môcť. A bude obrovský  problém - štátu. Pravdepodobne aj neriešiteľný. A doplatia predovšetkým tí, ktorí dnes sa skladajú terajším dôchodcom na dôchodky. A štát namiesto toho aby zdokonaľoval systém aktívneho zapojenia budúcich dôchodcov do „samofinancovania“ svojich dôchodkov v budúcnosti  ide robiť úplný opak. S veľmi pravdepodobným koncom.

      Štát svojou vládou a jej rozhodnutím spôsobil svojimi „opatreniami“ pred zhruba štyrmi rokmi  presne výsledok, že dôchodkové spoločnosti museli  hospodáriť tak, ako dajme tomu na základe vtedajších zákonov hospodárili - práve smiešne nastavenými pravidlami a zároveň a to je to podstatné - štát  nevykonal také opatrenie v „druhom pilieri“,  ktoré mohol a mal urobiť a ktoré by zabezpečovali taký kontrolný mechanizmus v týchto spoločnostiach, ktoré by „udržali na uzde prípadnú rozšafnosť“ týchto spoločností. Nuž, ale to je celý štát!

       A teraz reakciu na  slová toho smiešneho docenta práv. To ukázanie tých smiešnych  ukazovateľov dokazuje, že v našom štáte je veľká časť politikov, ktorá práve preto, že nerozumie ani základným ekonomickým pravidlám dokáže takýmto spôsobom vystupovať. Pokiaľ tomu čo povedal aj rozumie a robí to iba pre zábavu, je to ešte horšie – pre všetkých okrem neho. Ukázať vraj zhodnotenie  prvého piliera, ktoré je, už si to presne nepamätám, nejako  okolo 16  percent. Hneď ma napadla otázka prečo nepovedal iné číslo, napríklad päťdesiat, alebo desať. Zhodnotenie!  Pcha! Keby bol povedal, že napríklad vďaka presunu zo štátneho rozpočtu – ale  to nie je žiadne zhodnotenie, pán smiešny premiér.

       Fakt je ten, že dôchodkový systém sa musí rozsypať práve aj vďaka zle nastavenými algoritmami. Fakt je, že nevhodný dôchodkový systém „neublíži“ hneď. V tomto volebnom období a možno ani v tom ďalšom. Možno. Ale v tom nasledujúcom to už bude úplne o inom. Zároveň je jasné, že  jedine nejaký „druhý pilier“  a ďalšie „piliere“ a ich  realizácia je jediná možná cesta pre budúcnosť.  A súčasný fakt je aj ten, že súčasná politická garnitúra potrebuje na plátanie dôchodkového „prvého piliera“ práve polovicu toho, čo si tí budúci dôchodcovia odkladajú pre budúcnosť už teraz. A tak takýto „prvý“ pilier nič nerieši do budúcnosti a veľmi kazí už aj tak - ako tak schopný iný „pilier“,

 

Ešte k tým právnikom v politike. Neviem prečo, ale zdá sa mi, že v politike je priveľa  právnikov, ktorý neovládajú matematiku a logiku.  Alebo práve preto, že sú v politike? Alebo práve preto sú v politike?

A na myseľ sa zároveň tlačí otázka:  Aký bude zajtrajší nedeľný obed? A hlavne poobedie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?