Keď chceš poznať charakter človeka daj mu moc! A uvidíš!

Autor: Ján Derďák | 8.1.2012 o 11:42 | (upravené 8.1.2012 o 21:16) Karma článku: 2,04 | Prečítané:  442x

Vrenie v medicínskej oblasti, v zdravotníctve, (aj vôbec v štáte) dalo a dáva poriadne zabrať celej spoločnosti a občania s otvorenými ústami pozorovali a pozorujú kto vyhrá. Teda vyhrá?! A kto vlastne môže vyhrať?

 Jediný profit v tomto prípade, nateraz  zoberú iba doktori, ktorý riešili veľa, akože spoločenských problémov, ale v konečnom dôsledku ich zaujímajú a zaujímali iba ich platy, alebo lepšie povedané iba tie kroky, ktoré neohrozia  bezbrehé plytvanie  „peňazovodu“  do zdravotníctva. A tu mám na mysli  hlavne práve nedávno spomenuté 20% straty  v tom  spomenutom peňazovode. Do zdravotníctva !  Nie kvalita zdravotníctva. Okrem iného, ako príklad spomeniem aj fakt, že doteraz (cca 22 rokov)  na čele rezortu boli vždy iba doktori a dokázali  pravdepodobne všetci iba to, že doktori nie sú schopní vyriešiť problém zdravotníctva.  Problém zdravotníctva  je problémom štátu a problémy štátu dokáže vyriešiť  iba  štát a či chceme, alebo nie, s politikmi. Druhá a tá najdôležitejšia  vec  je, že politikov  si vyberáme my. A teda v konečnom dôsledku  sme zato zodpovední My.

Som presvedčený, že v konečnom dôsledku pri riešení dnešného, súčasného problému nemôže nikdy vyhrať zdravotníctvo, aj keď  (by) sa naši lekári  tvárili, že zachraňujú zdravotníctvo,   iba doktori  sami pre seba,  pretože celý problém vrátane pevne spojených súvislostí sa nedá vyriešiť tak populisticky, ako nám to doteraz v tom divadle tí  „výpovední“ doktori predvádzali.  Nakoniec to uvidíme zrejme už aj v krátkej dobe.    

A chamtiví doktori ( a myslím  tým jedine tých, čo dali pre pár mesiacmi, resp.  týždňami výpovede) na čele s ich  šéfodborárom,   politicky  špinavým   Kollárom , sa vlastne správali a správajú  iba podobne,  ako už dve desiatky rokov  politici (tí väčšinou aj teraz) a ešte, nesmiem zabudnúť na triedu sudcov a prokurátorov, ktorí, väčšina,  pokladajú za svoje poslanie iba  napĺňanie svojich vreciek z daní nás všetkých.  Ani platy sa im nemôžu zmraziť.  Tam tiež, akože niektorí,  po rôznych protestoch dosiahli svoje – a akože pre všetkých. Vraj sa zlepší systém. Čakáme dodnes. .........

V tejto súvislosti  s problémom zdravotníctva  ma napadajú hlavne tieto myšlienky:

*  Pokiaľ tečú miliardy do zdravotníctva  a údajne približne 20%  sa stráca nie je treba robiť v prvom rade poriadok  niekde inde  a možno aj tvrdo a nie (iba) predovšetkým v zdravotníctve?? Ja som presvedčený, že poriadok treba začať robiť tam.

*  Všetci máme skúsenosti, že sú doktori, ktorí si úctu plne zaslúžia, ale sú aj doktori, ktorých zaujíma iba vlastné vrecko. A výsledok súčasný je znovu „všetkým rovnako“. Prečo??

*  Sú doktori, pre ktorých sú pacienti iba otrava a sú doktori, ktorí sa správajú vrcholne profesionálne. Prečo zase rovnako??

*  Prečo majú „výpovední“ doktori záujem iba na tom, aby  do  zdravotníctva tiekli miliardy  od štátu bez akejkoľvek zodpovednosti  za ich  využitie ?  Myslím tu aj  tých  „stratených“  20%.

*  A prečo iba štátne  zdravotné ústavy sú predmetom do ktorých štát leje ďalšie miliardy? A prečo s tým nikto nič nerobí ?

*   Prečo môže existovať stav, keď „vybraní“ doktori  robia v zdravotníctve iba preto, aby mohli pracovať aj ako „vlastná firma“ ?

*   A prečo pre  všetkých zvyšovať platy rovnako a nie iba pre tých čo kvalitne robia a bude záruka, že kvalitne aj robiť budú ?

*   A prečo ?  A prečo? A prečo!  A prečo to nerobia, neriešia  všetko tí, ktorým sme dali mandát a čo berú za to peniaze? Prečo na to doplácame predovšetkým my občania ?

Chamtivý doktori, ktorí stratili súdnosť a realitu chcú s pomocou podozrivých indivíduí na čele odborov práve teraz a práve teraz vyriešiť  všeličo iné, ale určite nie  problém zdravotníctva. Vyriešiť v každom prípade ešte do volieb.  Uchmatnúť štátu do volieb, čo sa dá – pretože po voľbách, zase z čudného dôvodu nastane veľmi pravdepodobne pokoj a najbližšie štyri roky sa znovu nebude nič hýbať. Tak, ako minulé, takzvané „ficovo“ volebné obdobie. Ešte stále sme to nepochopili? Špinavú politickú hru „výpovedných“  doktorov, keď v spolupráci s opozíciou  je potrebné vytrieskať od občanov ešte čo sa dá a hlavne a pravdepodobne  to je podstatné - do volieb, aby potom sa mohlo vládnuť akože pokojne. Aspoň si to poniektorí politici  zrejme myslia.  To, že sa práve teraz spustila lavína, ktorej postup je neurčitý však môže znamenať  nepredvídateľné následky  aj pre politikov.

A na záver mám nápad: zverejniť mená „výpovedných“ doktorov. Z hľadiska morálky a spoločenskej etiky by toto opatrenie bolo na výsosť opodstatnené. Nech občania poznajú  tých, ktorí sú tam iba pre peniaze. Aby sme vedeli, kto sú  tí ozajstní doktori, ktorí mali napriek tomuto marazmu v celom štáte sily na takmer beznádejnú  prácu a pomoc. Určite tí si zasluhujú absolutórium. A všeobecnú úctu.

 Je trápne, ako nás presviedčajú odborársky ľavicový bossovia, že potrebujú – a hlavne v súčasnej kritickej dobe  (vraj) pomôcť občanom a postaviť zdravotníctvo na nohy. Hlúposť! Hlúposť!  Odborársky , už dávno zaopatrení  funkcionári už (opakovane) znovu dokázali, akou cestou sa dá presadiť chamtivosť - aj za cenu vzniku katastrofickej situácie.  

Celý problém je primeraný našej spoločenskej situácii, spoločenskej atmosfére pre súčasnú dobu.  Za všetkým sú  iba peniaze. A pre obe, lepšie povedané tri strany.  Nie peniaze súkromného sektora, pretože ten si ich musí strážiť,  aj stráži, ale peniaze štátu. Nás. Našich daní. Nie je to výmysel, ale fakt.

        Podobné procesy pozorujeme  v posledných (dvoch) desaťročiach  u skupín, ktoré sú z podstaty vytvorené preto, aby vyžierali  tých ostatných. V prvom rade politici, nedávno  sudcovský „štátny tretí  pilier“  potvrdený v súčasnosti  úlohou v predaji Nováckej chemičky, a teraz  sa k ním pridali aj medicínsky doktori. Tieto tri skupiny v súčasnosti najviac robia zo Slovenska potenciálne Grécko aj s jeho osudom aj s jeho možnými následkami. A spúšťajú lavínu, ktorá môže mať nedozerné následky.  Aj keď v takmer každej spoločenskej skupine v tomto štáte  sú v súčasnosti rozhodujúcim kritériom peniaze a v každej z nich sa  nájdu  medzi nimi jednotlivci   morálne zdivení a bezohľadní,  predsa sú v popredí skupiny najviac charakteristické zneužívaním existujúceho systému.

Nedá mi tu spomenúť  tú najväčšiu nezodpovednú skupinu. Politikov. Politici veľmi veľký, aj veľký, hádam aj tí strední. Takmer všetci a so všetkých politických strán, okrem výnimiek, napočítaných hádam na prstoch  jednej ruky sa správajú ako prototypy spoločensky nebezpečných jedincov.  

O čom píšem? Tak napríklad :

Súdnictvo. Pravdepodobne najnemorálnejšie v EU. To kto zapríčinil? Politici. Tí istý čo majú plné huby návrhov, ako ďalej... nikto to nechce riešiť.  Mimoriadne vážna diagnóza štátu.

Korupcia je na Slovensku  vraj divoká, pravdepodobne väčšia je iba na Balkáne

Polícia nedokáže plniť svoju povinnosť a chrániť občana ako by mala v  „bežnej“ EU, aj keď to vyzerá, že sa snaží.

Eurofondy – prerozdeľovanie a čerpanie tiež podporuje sakramentskú  korupciu. A znovu, iba blbec si namýšľa, že je to zadarmo – viď poslednú informáciu, že na každé Euro z Bruselu platí štát  do Bruselu 90 centov.  To je ulievareň peňazí, čo ? a koľko ľudí sa pri tom „uživí“!

Ostatné štátne fondy a ich pochybná existencia zamerané tiež na korupciu.

Všetky finančné toky smerom „dole“ zamerané na to isté.

Dosadzovanie, akože politických odborníkov do každej „rici“.

Zneužívanie osobných a iných známostí a rast podielu  „šedej“ ekonomiky ...

Minimum (takmer žiadna) zodpovednosti pri narábaní s verejnými zdrojmi.

Vznik abnormálne hlbokých rozdielov v regiónoch Slovenska. Vrátane doslova tragickej nezamestnanosti.  Je rovnako dielom týchto politických  „majstrov“.

Systém štátnej  pomoci  „vybraných“ investorov. Sprznený volebný systém. Moloch štátna správa.

A tak ďalej a tak podobne.  Pritom každý z týchto bodov je sama osebe tragédia. Fakty hovoria, že sme na tom zle a jediní, kto to nechápe sú politici. A pravdepodobne väčšia časť voličov. Pravdaže, až na malé výnimky. Tých pokladajú tí ostatní za exhibicionistov a úspešne presviedčajú voličov, že majú pravdu oni a nie „tí exhibicionisti“.

      Jedine politici totiž tento systém vytvorili, tvoria a jedine oni ho môžu zmeniť.  Môžu zmeniť volebný systém aj jednoduchým krokom:  Nie jeden volebný obvod na Slovensku, ale čím viac, trebárs aj 150 obvodov a každý obvod bude mať vlastného poslanca. A bola by okamžite skutočná zodpovednosť. A dať  na začiatok hlas tomu subjektu, ktorý to bude chcieť vykonať. A keď to nevykoná – vykopnúť. Ale to je najkratšia cesta, ako urobiť poriadok a dôveru a . . .

        Je možné konštatovať zásadné zlyhanie všetkých doterajších vládnych garnitúr. Všetkých ! aj keď mečiarizmus  vykonal na sprznení štátu najväčšie dielo. A znovu, iba hlupák si predstavuje, že tá jeho strana je niečo iné a prehlasuje, že  „jeho“ politik aj keď kradne, ale  tí z druhých strán kradnú ešte viac a jeho je teda dobrý ....   Je to skutočnosť  a vie to skoro celá Európa, ktorá nás pokladá za štát s  rozvrátenou politickou morálkou. Len my sme slepí.

Každý. Všetci, ktorí boli doteraz pri moci. Všetky politické garnitúry.   Všetci ktorí to riešiť mali. Každý približne rovnakým dielom. Ale som presvedčený, že tí, čo vyvolali tento chaos svojimi krokmi v minulosti tým, že neriešili problém tak, ako mali, pokiaľ by sa chceli nazývať odborníkmi  sú zodpovední najviac.  Títo terajší sú už  viac menej iba štatistami. Už sa to vezie takmer samo! Zmeniť to však nemajú záujem. Kto vlastne spôsobil to, že je ako je ? Že na Slovensku sa vždy riešilo niečo iné ako sa malo v normálnej civilizovanej spoločnosti?

Svoj najväčší podiel na marazme majú politici „špinavým“ systémom vládnutia.

Svoj podiel na marazme majú výkonné zložky zabezpečujúce stabilitu spoločenského života.

Svoj podiel na marazme majú sudcovia  pretože vytvorili jeden  z najnemorálnejších pilierov demokratického štátu.  Svoj podiel na marazme  majú aj médiá „špinavým“  systémom činnosti a zvlášť a hlavne  médium, takzvané verejnoprávne, ktoré platíme z daní, ktoré úplne zlyhalo (a pokračuje v tom !)  v možnosti zásadne ovplyvniť spoločenské vedomie – nie živelným, ale cielením zameraním. Pretože práve to doterajšie (pri každej garnitúre!) sa ukázalo ako veľmi zlé. Zlé! Balkán ! Médiá a vlastne aj politici majú jedinú starosť – vysielať a propagovať práve to, čo pochopí aj hlupák. Najjednoduchšie programy takmer bez „žiadnej“ výpovednej, morálnej a aj  umeleckej hodnoty. Výsledok máme pred sebou.   

A má to naprávať ten čo to zopsul?  Tí istý politici?  Tí to neurobia  nikdy.

       Prapôvodcami všetkej tejto politickej smradľavej spoločenskej brečky, ktorá na počudovanie vyznieva na slovenskom politickom nebi ako folklór sú však občania, ktorí sa dali oklamať. Občania a hlavne ich politická vyspelosť. Ich systém hodnotenia pri voľbách je pravdepodobne zrkadlom ich mysle: ...väčšina občanom prijala hru politikov s nimi za svoju a potom to vyzerá tak“:

Podvádzal ?  No a čo, však je náš.  Kradol? No a čo, však druhí kradnú tiež.

Klamal? No a čo, tí druhí tiež ...     Pil ?  No a čo, keď na to má.

Smrdí ?  Ale mne to vonia.             Nemá morálku a zodpovednosť?  Kto to povedal klame.....

       Je to vlastne pre chudáka občana –voliča asi príliš  zložité. Inak by sa už dávno razantne vyrovnali  s tými, ktorí sú hlavnými príčinami. Politikmi!  Mali sme na to už totiž dosť možností vo voľbách. Aj klišé  „Poslať do nenávratna politikov, ktorí mali na to hádam aj dvadsať rokov možnosť  a neurobili nič, aby to napravili – iba naopak“   vyznieva pre nás voličov ako niečo nepochopiteľné, čomu nechceme rozumieť. A pritom nejde o nich – ide iba o nás.

        Ako povedal nejaký múdry človek pred niekoľkými sto rokmi ...“ keď zvíťazí  v tomto svete, (autor to použil –  v tomto štáte)  hriechu a zármutku cnosť nad neresťou, nie je to  tak preto, že je cnosťou, ale preto, že má väčšie  a lepšie delá.  Keď má mať poctivosť prevahu nad falošnosťou,  nie je to preto, že je poctivá, ale preto, že má silnejšiu armádu vedenú schopnejšími ľuďmi a keď premôže dobro zlo, nie je to preto, že je dobro dobré, ale preto, že má plnú peňaženku. Je dobré mať právo na svojej strane, ale je šialenstvo zabúdať, že nám nič nebude platné keď nebudeme mať moc. Musíme veriť, že Boh miluje ľudí dobrej vôle, ale nemáme dôkazy, ktoré by prejavovali, že Boh zachráni bláznov pred následkom ich bláznovstva...“ koniec citátu.

Tie „delá“,  tá „armáda“ a tá „peňaženka“ – to je v našom prípade, v demokratickom systéme jedine občan. Múdry občan. Ale  iba múdry občan  a volič. Jeho moc správne využitá. A iba volič dáva moc, aj keď iba raz za štyri roky. Ale dá sa to. Je to totiž jediná možná cesta.

Čo na záver? Dočítal som sa, že ešte aj v počte infarktov a mozgových príhod sme na chvoste Európy. Ďakujem pekne!  A za to naozaj zdravotníctvo nemôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?