A znovu voľby. Zase bude prekvapenie?

Autor: Ján Derďák | 7.5.2014 o 21:40 | (upravené 7.5.2014 o 21:49) Karma článku: 13,45 | Prečítané:  505x

      A tak už  zopár týždňov  mame nového  prezidenta. Chvalabohu. Tento, zvolený kandidát  aspoň nie je po voľbách až dlhodobo chorí.  Niežeby pošta bola na vine, ale, tak ako kdekade v tomto štáte etika a s ňou spojená morálka robí problémy doterajšiemu „starému“ odpovedať na ponuku novozvoleného prezidenta.

No, ale ešte nejaký ten týždeň už musíme vydržať a potom to už bude, aspoň dúfam nie o demencii, senilite a podliezavosti. Ale jedna vec je istá. Ďalšie voľby klopú na dvere. Zase sa ideme predvádzať – tentoraz ideme delegovať do Bruselu. Teda voľby  a štát – akože štát, lebo zhruba 10% by nemalo stáť  ani za slovo. Ale napriek tomu mi nedá aspoň zopár slov.  KANDIDÁTKY: nech to beriem z akejkoľvek strany  je fakt, že v slovenskej spoločnosti niečo smrdí v celom volebnom systéme. Objavujú sa  tu také s prepáčením neduhy, ktoré sa v bežnej demokracii sa neobjavujú.  Je to niečo podobné, ako kdejaké infekčné choroby v osade na rozdiel od bežnej starostlivosti v ostatnej spoločnosti . U nás, čo sa týka volebného systému je to ako v tej osade, princípy rovnaké ako v iných štátoch, prevažne tých západnejších, ale výsledok – blbší.  Celým naším všeobecným volebným systémom sa ako červená niť tiahne hádam pozostatok   komunizmu v nedávnej minulosti a náboženských koreňov v dávnejšej minulosti, keď v oboch bol občan „správny“  jedine vtedy, keď veril, že pre neho to najlepšie robí iba taká aj onaká vrchnosť a on jej musí jednoznačne veriť. A teraz k eurovoľbám:  Je to v poriadku, keď na také, dajme tomu významné miesta dokážeme zvoliť niekoho, komu stačí:    Mať nulové  skúsenosti s prácou pre štát a teda pre ľudí?    Mať  iba na plagáte kvalitné zuby a úsmev?  Mať vyvinuté schopnosti robiť iba pre seba?

Doteraz som nepostrehol vyjadrenie ktoréhokoľvek kandidáta na poslanca EU, ako diskutoval a presadzoval záujmy štátu. Zdá sa že skôr to utajoval. A keď už tak presadzoval záujmy skôr vlastné

Však posúďme: kandidujú aj nejaké doterajšie europoslankyne : Monika Smolková aj Katarína Neveďalová. Ako reprezentovali Slovensko doteraz tieto  doterajšie europoslankyne. Pozná to niekto?

Ďalšia skupina: Maňka, Ševčovič, Záborská – odborníci na všetko, aj na hokej a vrece zemiakov a tiež nevieme čo robili pre štát.

Tí ostatní doterajší poslanci: Flašíková, Zala, Kozlík, Kukan –  vieme iba to, že tam  boli. A pani Mária sa vyznamenala pri smrti pápeža.  Alebo tí ľudia nevedia, ako sa obhajujú záujmy štátu, ktorý ich tam „delegoval“?

A čo tak voliť mládatá – trebárs do 30, ktoré nemajú, technicky nemôžu mať takmer žiadne overené a potvrdené a známe životné a morálne skúsenosti a viditeľný výsledok, že sa dokážu zachovať charakterne – pre štát.  Od 24 do 28 rokov študenti, doktoranti, lektorky, raper,  alebo 27 ročný riaditeľ nejakého úradu. To sú ambície! Alebo pomýlené hodnoty, ktorých je v tejto dobe už viac, ako dosť.

Som prípadne ochotný dať svoj hlas  človeku, ktorý sa aj doteraz motal v politike a ktorý ma presvedčí, že po zvolení sa vzdá svojho iného poslaneckého, alebo županského mandátu

Som ochotný dať svoj hlas niekomu, keď budem poznať jeho postoje, názory a ciele v prípade zvolenia a bude hodný dôvery ľudí

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?