Malý návrat k padnutému mostu. Smer Počiatek.

Autor: Ján Derďák | 25.11.2012 o 9:21 | (upravené 25.11.2012 o 13:22) Karma článku: 17,62 | Prečítané:  1150x

Bolo doslova zarážajúce akými nepatričnými argumentmi a odborne nesúvisiacimi s týmto prípadom sa ochraňoval minister Počiatek v televíznych diskusiách pri téme Padnutý most pri Levoči.

Človek aj na tejto argumentácii pochopil, že prečo v rokoch „Za Fica I. ( 2006 až 2010) aj Za Fica II. od  roku 2012,  aj v rokoch nasledujúcich bude jeden z najväčších problémov Slovenska zníženie deficitu rozpočtu – deficitu ktorý vznikol počas ministrovania vo financiách pána Počiatka. Doslova priblblý názor, že vraj hlavným vinníkom tragédie bola nízka cena stavby dokazuje, že pán Počiatek nerozumie ani financovaniu, ani bežnej obchodnej politike, ktorá platí hádam všade (to, že sa nedokáže do verejnej relácie ani spoločensky obliecť ani nehovorím).

Na druhej strane presne vystihol, vyjadril zásadný problém politiky Slovenska.

To ponaučenie, to podstatné je to, že najvyššie politické špičky štátu nezaujímajú doslova zákonitosti hospodárenia, kde je dohodnutá (a podpísaná!) zmluva – pravda pokiaľ sa zmluva uzatvára aspoň s minimom znalostí vytvárania a uzavierania zmlúv, alfou a omegou zodpovedného hospodárenia. Ale predovšetkým ich, ich - politikov zaujíma cena. Cena! A je takmer isté, že práve preto, aby v nej zostalo miesto aj pre rôzne všelijaké súkromné piliere. Pravdepodobne práve z tohto dôvodu aj premier tohto štátu má osvojenú takmer identickú investičnú črtu. Kto ponúkne nižšiu cenu toho treba vyhodiť. Bude podozrivý! Z toho vychádza iba jedna vysoká pravdepodobnosť. Čím vyššia cena – tým väčšia záruka, že bude aj na podporu špecifického piliera. Osobného! Vzor neschopnosti je vyhlasovať po smrteľnej tragédii, ktorá musela byť zapríčinená iba nezodpovednosťou niektorej zo strán zmluvného vzťahu, že most spadol vďaka tomu, teda práve preto, že bola zmluvne dohodnutá (niekedy vtedy keď sa zmluva uzatvárala) nižšia cena a že mala byť vyššia ...

Práve toto samotné vyhlásenie, táto veta z jeho úst ukazuje prečo práve hospodárenie v prvej ficovej „päťročnici“ skončilo s takou sekerou z ktorej sa štát nie je schopný doteraz spamätať ( aj pre jeho obhajovačov dodávam, že nikto za posledných , dajme tomu desať rokov neurobil v štátnom rozpočte takú dokázateľnú dieru ako práve menovaný bývalý minister financií). A teraz sa dokonca musia zvyšovať dane. Počiatková rozpočtová sekera ako ministra financií ešte dlho bude mátať nielen skrátenú donedávna premiérku, ale aj samého veľkého premiéra súčasnosti.  Ale hlavne nás všetkých. Bez ohľadu na pomery v EU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?